Naše ryby – Pstruh dúhový “lososový”

Hneď na začiatku musím upozorniť, že v žiadnom prípade nejde o nejakého kríženca medzi pstruhom a lososom. Názov je odvodený od zafarbenia svaloviny. Jednou z odtieňov oranžovej je farba lososová, ktorej názov vznikol skutočne podľa zafarbenia svaloviny atlantického lososa –Salmo salar.

Losos atlantický sa vytiera v horských potokoch atlantického pomoria v ktorých prežíva aj prvý rok svojho života. Po tomto období tiahne do mora kde žije až do dospelosti, kedy sa opäť vracia do rodných potokov aby sa tu rozmnožil. Pre mnohých jedincov je to aj koniec života. Prežívajúce sa opäť vracajú do mora aby nasledujúci rok znovu absolvovali túto cestu.

Ponúkame Pstruhy dúhové “lososové” v tržnej hmotnosti 1kg a viac

Losos je schopný v mori veľmi rýchle priberať na hmotnosti, a to až rýchlosťou jeden kilogram za mesiac. To je možné vďaka hromadeniu značného množstva tuku, ktorý má  za následok zafarbenie svaloviny do oranžovočervenej farby. Túto farbu  spôsobuje prítomnosť xanthofylového farbiva astaxanthinu a karoténu, ktoré sa do tela lososa dostávajú potravinovým reťazcom, kôrovcami prítomnými v tzv. kryle a krevetách (najmä v ich pancieroch), ktoré tento pigment produkujú. Zdanlivo krkolomný názov tohto pigmentu vznikol z latinského názvu raka riečneho Astacus astacus, ktorý tiež patrí medzi kôrovce a jeho vyfarbenie sa prejaví po uvarení. Často sa hovorí, že je „červený ako rak“.

Tento pigment sa dá z pancierov kôrovcov extrahovať a následne sa používa do vybraných granulovaných kŕmnych zmesí pre pstruhy a lososy, (ale aj pre akvarijné rybičky na výraznejšie vyfarbenie). Skrmovaním takto obohateného krmiva približne tri mesiace sa dosiahne požadované lososové zafarbenie svaloviny. Aj keď sa tepelnou úpravou zníži intenzita zafarbenia, astaxantín zjemní chuť mäsa a preto pstruh lososový je stále viac vyhľadávaný aj napriek o niečo vyššej cene. Vyššia cena vyplýva z toho, že gram astaxantínu je oveľa drahší ako gram zlata.

Aj v našich podmienkach sa môžeme stretnúť s prirodzene zafarbenou svalovinou astaxantínom, keďže aj sladkovodné kôrovce ho obsahujú. V čistých horských potokoch žije krivák horský – Gammarus pulex ktorý je obľúbenou potravou pstruhov potočných – Salmo trutta morpha fario. Pri jeho vyššom výskyte a konzumovaní pstruhom potočným sa jeho svalovina zafarbí do lososovej, aj keď toto zafarbenie nie je, vzhľadom na množstvo kôrovcov, tak intenzívne.

Pstruhy s takto zafarbenou svalovinou sa v počiatkoch napustenia Hnileckej priehrady na Dedinkách bežne chytali.

Zažil som aj komický prípad s takto zafarbenou svalovinou pstruhov potočných. Jeden môj kolega mi referoval, že zistil v potoku otravu pstruhov potočných dusitanmi a dusičňanmi. Keď som sa ho spýtal ako to zistil, povedal mi, že mali červenú svalovinu. Pomýlil si to s údeninami solenými dusitanovou soľou aby tieto mali peknú farbu.

Na záver chcem teda pripomenúť, že pstruh dúhový “lososový” je zafarbený čisto prirodným farbivom-  astaxantínom tak, ako aj divoko žijúce druhy lososov.

MVDr. Juraj Příhoda, CSc.